• פרטים
  • גלריה
  • תגים
  • עוד

אנסמבל פרץ אליהו – "על הרי בשמים"

ראשי  /  אירועים  /  עמוד נוכחי
Peretz Eliyahu

צילום: Rebecca Eliyahu


"על הרי בשמים"

אנסמבל פרץ אליהו

פרץ (פיריס) אליהו הוא יוצר בולט וייחודי בתחום המוזיקה האומנותית בארץ.

בשלושת העשורים האחרונים הוא הביא לקהל הישראלי רצף יצירות מופת המצטיינות במקוריות ובאיכות האמנותית גבוהה ביותר. הוא זכה להכרה נרחבת ברבדים רבים ומגוונים בחברה הישראלית והתכבד בפרסים יוקרתיים כגון פרס ראש הממשלה למלחינים ופרס אקו"ם לעידוד היצירה.

פרץ אליהו הוא בעל תואר BA ו –MA   במוזיקה קלאסית מערבית. עם זאת, מילדותו הוא  ספג והפנים את המורכבות והעומק של המוזיקה שמבוססת על תורת מקאם שהוא היסוד של המוזיקה מן המזרח. משתי התרבויות הללו יצר פרץ אליהו סינתזה ייחודית וחד-פעמית. יצירתו מתאפיינת בשילוב מרתק ומפתיע של מסורות המזרחיות הקלאסיות עם חשיבה מוזיקלית מופשטת שכה מזוהה עם המוזיקה האמנותית המערבית. פרץ אליהו דוגמה חיה ומובהקת לחיבור שלא ניתן להפרדה בין היוצר למבצע, בין תהליך היצירה לאמפרוביזציה. מודל מוזיקאי זה שהלך ונטשטש במוזיקה הקונצרטית המערבית במאות האחרונות, ממשיך לחיות בתרבויות מוזיקליות חוץ אירופיות ובעולם הג'אז. יש משהו מרעענן ביותר ויוצא דופן במוזיקה של פרץ אליהו. שפתו הייחודית של המלחין מתאפיינית במורכבות רתמית רבה, שילוב משכנע של ספונטיות הבעתית עם תכנון ארוך טווח ושליטה מרשימה בתהליכי התפתחות של החומר המוזיקלי.

יצירותיו לתזמורת, מקהלות והרכבים שונים בוצעו בפסטיבלים יוקרתיים בארץ ובחו"ל: פסטיבל ישראל ( 1999, 2000, 2005, 2009, 2015), פסטיבל העוד הבינלאומי ( 2005, 2009, 2011, 2012, 2013, 2015), פסטיבל מוסיקה מקודשת מטעם עונת התרבות ירושלים ( 2012, 2014, 2015), פסטיבל הפיוט של בית אבי חי (2001, 2012), פסטיבל שירה במטולה (2001, 2015), פסטיבל קולנוע דרום בשדרות (2009), פסטיבל תרבות יהודית בקראקוב (2009, 2010), פסטיבל "טריאלוגו" באיטליה ( 2006, 2007), פסטיבל "ווקאליזה" בפוטסדאם (2004),  פסטיבל מוזיקה ישראלית ( 2008, 2016), ועוד..

בין מבצעי יצירותיו: התזמורת הקאמרית הישראלית רמת גן,  אנסמבל מוסיקה נובה, אמסמבל שש בש, התזמורת האנדלוסית אשדוד (היום התזמורת האנדלוסית ירושלים), זמרת אופרה ברכה קול, הפסנתרן והמנצח גיל שוחט, הזמר האזרי המפורסם חתן פרס אונסקו אלים קסימוב, מקהלת המיולה, אמסמבל סירנות. יצירותיו של פרץ אליהו תועדו ב"קול המוזיקה", בערוץ הראשון  ועל גבי תקליטורים.

מזה שנים שפרץ אליהו יוצר אנסמבלים מקוריים ושונים איתם מופיע בביצוע של יצירותיו. במופע "על הרי בשמים" פרץ אליהו חובר לבנו נגן קמנצ'ה והיוצר מארק אליהו, למאסטר כלי הקשה רוני עיברין ונגן קונטרבס המעורך חגי ביליצקי. ביחד הם רוקמים סיפור מוזיקלי מרתק,  פנטזיה מוזיקלית אשר המקור להשראתה מצוי בטבע  וביופי המיוחד לכל עונה בשנה. לכל פרק ביצירה יש זיקה ישירה למקום בו הוא נוצר ולטבע אותו חווה המלחין בזמן מסעותיו באזורים הגאוגרפיים שונים בארץ. אוסף קולות מן הטבע: רישרוש מי הנחלים, ציוצים של ציפרים, שקט של אשמורת השחר, יללה של רוחות עזות, והרגש שהטבע מעורר בנפש האדם, מתגלים במופע מרתק וסוחף.

משתתפים:

פרץ אליהו – טאר, הלחנה, ניהול מוזיקלי

מארק אליהו – קמנצ'ה, בגלמה

חגי ביליצקי – קונטרבס

רוני עיברין – כלי הקשה

"מצליליו של פרץ אליהו משתקף עומק תרבותי מוזיקלי נדיר… מוזיקה שכולה רגש ודמיון, מוזיקה שלעולם תעניק חווייה חושית מיוחדת יחד עם התנסות אינטלקטואלית בעלת רבדים רבים … ומספרת סיפור, ומגלה למאזין תמיד משהו חדש – הן על האמנות, והן על עצמו." (נעם בן זאב, מבקר מוזיקה בעבר בעיתון "הארץ")

"בלחניו המוזיקליים ליצירות אותם ברא והלחין מגיע פרץ אליהו לשיאים חדשים ויוצר מוזיקה נשגבת שמחוברת לכאן ולעכשיו ביחד עם הנצחי והטהור." (פרופ' אבנר פיינגלרנט, במאי ויוצר קולנוע)

"יצירותיו של אליהו בשנים האחרונות, כגון "ברוח המזרח", "מזמורים", "תהלים", "עד עדי עד" אשר יצאו לאור בתקליטורים, הן יצירות מופת בסגנון שאליהו פיתח ואין להן אח ורע במוזיקה העולמית." (פרופ' אדוין סרוסי, מנהל המרכז לחקר המוזיקה היהודית )

 

 

 

פתיחת דלתות 20:30

תחילת מופע 21:00