מה חדש בלאדינו? נועם וזאנה במופע פסנתר אינטימי

יום: ו'
פתיחת דלתות: 20:00
11/02/2022
תחילת מופע: 20:30

מה חדש בלאדינו? נועם וזאנה במופע פסנתר אינטימי

KE HABER (״מה חדש?״ בלאדינו) הוא אלבום שירים מקוריים שכולו על טהרת שפת הלאדינו – הראשון מסוגו בעולם. נועם וזאנה, או בשם הבמה שלה ״נאני״ שואלת מהמסורת של בית סבתה את שפת הלאדינו העתיקה ומפיחה בה חיים בעת שהיא כותבת שירים עדכניים – מילים ולחן מקוריים פרי עטה שמגשרים בין התרבות העתיקה לבין חיינו המודרנים כיום. 

עד כה היו כמה זמרים בולטים שהציגו את שירי הלאדינו האלמותיים לקהל הרחב, ביניהם יהורם גאון ויסמין לוי. המשותף להם, הוא המעמד התרבותי החופף להם, כאשר הם מציגים את המסורת כפי שהיא, ללא חידושים. השירים מושרים באותן המלודיות, בעיבודים מוזיקליים דומים ובאותו מנייריזם ווקאלי החולש על תרבות מרוקו ואל אנדלוס. 

החידוש של וזאנה ייחודי ויוצא דופן – היא כותבת ומלחינה שירים חדשים בשפת הלאדינו העתיקה, בשפה טקסטואלית ששמה דגש על אירועי היום יום בחברה המודרנית ובשפה מוזיקלית ששומרת על זיקה מסורתית לסגנון הלאדינו המסורתי אך עם קריצה מודרנית. היא מצטטת משירת ימי הביניים של שמואל הנגיד, נוגעת באמונה בקסמים, טקסי מוות אלטרנטיביים, מגדר ואפילו בריונות ברשת.

במופע פסנתר מקרב ומרגש, מציגה וזאנה חוויה יוצאת דופן ואקספרסיבית שבאה לספר סיפור ולהעלות על נס את תרבות הלאדינו, כחלק מסיפור קיבוץ הגלויות ועושר התרבויות שגלום בו. המופע מפיח חיים בשפת הלאדינו העתיקה ומתובל בסיפורים על תרבות יהדות ספרד הענפה והעשירה. הצטרפו אלינו לחוויה אינטימית, במרחק נגיעה בבית היוצר ת״א ב-11.2.22.

בשנים האחרונות כובשת וזאנה את הבמות במיטב הפסטיבלים בבירות אירופה וזוכה לתשבוחות וקהל מעריצים גדול. וזאנה זכתה ב-2020 במענק מפעל הפיס להפקת אלבום מקורי, ב-2019 ייצגה את הולנד בפסטיבל המוזיקה של האיחוד האירופי בוייטנאם, ב-2019 בפרס SENA להפקת אלבום מקור בשפת הלאדינו בהולנד ובפרס Art Council England ליצירה מקורית. אלבומיה דורגו ב-Top 20 iTunes וזכו ב-פרס הקרן ליצירה ישראלית של אקו״ם. נועם מופיעה בקביעות בפסטיבלים ברחבי העולם כולל Kennedy Center ארה״ב, פסטיבל הג'אז ירושלים, TEDx הולנד, ועידת השלום הבינ״ל שווייץ, Jazzahead גרמניה ועוד.

מופע פותח: עמיר דייוויס
עמיר דייוויס, כותב שירים על אהבה ועל ירח וכרגע עובד על אלבומו הראשון
 

מן העיתונות:

״קולה לבדו מהפנט – טהור ופשוט, עוצמתי ומדויק, ספוג במסורות ובמסע הרגשי של המהגרים אשר נשאו לראשונה את תרבותם מסביב לעולם, בעקבות גירוש היהודים מספרד במאה ה -15. היא יוצרת עולם קולי של שמחייה את קצב השוק, מנגינות השמחה ושברון הלב, וסיפורי העם שהשאיר אחריו את מולדתו"Manchester Jazz Festival

״אם היא מופיעה בעיר שלכם, לכו להופעה. מה לכו? רוצו!״ -מעריב

״פרפורמרית עוצרת נשימה, ישבתי על קצה הכיסא לאורך כל המופע" El Pais, Spain

סושיאל: 

Instagram: @Noam_Vazana_Music

Facebook: @Nani Noam Vazana

Twitter: @NoamVazana

Youtube: @Nani Noam Vazana

יום: ו'
פתיחת דלתות: 20:00
11/02/2022
תחילת מופע: 20:30
דילוג לתוכן